اقتصادی
موضوعات داغ

ترانزیت کالای خارجی از ایران رکورد زد

ترانزیت کالای خارجی از ایران رکورد زد

بنا بر اعلام گمرک ایران ، با عبور یک میلیون و ۱۵۳ هزار تن کالای خارجی از مسیر ایران در ماه آبان سال 1400، رکورد ترانزیت ماهانه از کشور شکسته شد. (ایرنا)

روح‌اله لطیفی سخنگوی گمرک با بیان اینکه در هشت ماه نخست امسال هشت میلیون و ۱۰۱ هزار تن ترانزیت کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده است، تصریح کرد: از این میزان یک میلیون و ۱۵۳ هزار تن آن در آبان‌ماه بوده است که رکوردی تازه در سه سال گذشته برای یک ماه را به ثبت رسانده، این در حالی است که کل ترانزیت کالای خارجی در سال ۹۸ و ۹۹ به هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تن در هر سال رسیده بود.

وی در خصوص کارنامه تجارت خارجی در آبان‌ماه اظهار داشت: در این ماه ۱۱ میلیون و ۵۹۲ هزار تن کالا به ارزش هشت میلیارد و ۳۱۹ میلیون دلار تجارت انجام شده است که‌ نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۲۷ درصد رشد را نشان می‌دهد.

لطیفی خاطرنشان کرد: سهم صادرات کشور در مدت ۳۰ روز آبان ماه، هشت میلیون و ۵۵۷ هزار تن به ارزش چهار میلیارد و ۲۶ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه از لحاظ ارزش ۱۶ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه چین با خرید دو میلیون و ۴۴۳ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۸۹ میلیون دلار اولین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی بوده است، افزود: عراق با یک میلیون و ۸۹۶ هزار تن به ارزش ۶۴۰ میلیون دلار، ترکیه با ۳۵۵ هزار تن به ارزش ۳۷۱ میلیون دلار، امارات با ۶۸۷ هزار تن کالا به ارزش ۳۴۵ میلیون دلار و افغانستان با ۲۶۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۴۵ میلیون دلار در جایگاه های بعدی صادرات کشور قرار گرفتند.

سخنگوی گمرک خاطرنشان کرد: گاز طبیعی مایع شده، متانول، پلی اتیلن، محصولات نیمه تمام از آهن، پروپان مایع شده، شمش آهن، اوره، قیر، کاتود، میله های آهنی یا فولادی، ۱۰ قلم کالای اول صادراتی کشور در این ماه بوده است.

وی با بیان اینکه در آبان ماه سه میلیون و ۳۵ هزار تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۲۹۳ میلیون دلار وارد کشور شده است، تصریح کرد: امارات با فروش یک میلیون و ۱۴۹ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۸۱ میلیون دلار، چین با ۳۰۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۱۱۰ میلیون دلار، ترکیه با ۲۲۲ هزار تن به ارزش ۳۸۲ میلیون دلار، آلمان با ۳۷ هزار تن با ارزش ۱۶۸ میلیون دلار و سوییس با ۹۱ هزار تن به ارزش ۷۳ میلیون دلار، پنج تامین کننده اول کالاهای مورد نیاز کشور در این مدت بودند.

به گفته لطیفی، تلفن همراه با ۳۷۵ میلیون دلار، گندم با ۲۶۱ میلیون دلار، ذرت با ۱۸۷ میلیون دلار، برنج با ۸۳ میلیون دلار و دانه سویا با ۷۱ میلیون دلار به ترتیب پنج کالای اول وارداتی کشور در آبان ماه بوده است.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: در سه ماه اخیر رکوردهای خوبی در سه رویه گمرکی در تجارت خارجی ثبت شده است و همچنین در زمینه ترخیص کالا در شهریورماه با خروج ۵.۳ میلیون تن، رکورد واردات جابه‌جا شد، در مهرماه با صادرات پنج میلیارد و ۲۹۸ میلیون دلار رکورد صادرات شکسته شد و در آبان ماه با عبور یک میلیون و ۱۵۳ هزار تن کالای خارجی از کشور رکورد ترانزیت کالای خارجی تغییر کرد.

بر اساس آخرین اعلام گمرک، کل تجارت خارجی کشور تا پایان آبان ماه ۱۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۶۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بود که سهم صادرات ۸۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۳۲ میلیارد دلار بوده است.

اگر مایل به ورود به عرصه صادرات و واردات هستید ، برای این کار از خدمات هلدینگ پانیک بهره مند گردید،هلدینگ پانیک کیفیتی متفاوت در تجارت

پایگاه خبری تحلیلی خبر با تو

طراحی سایت در رشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا