اقتصادی
موضوعات داغ

آمار تجارت ایران در شهریور از ۲۰ میلیون تن گذشت

آمار تجارت ایران در شهریور از ۲۰ میلیون تن گذشت

در شهریور ماه امسال میزان کالا‌های مبادله شده بین ایران و سایر کشور‌های جهان، نسبت به مرداد ماه ۱۳۵ درصد در وزن و ۹۸ درصد در ارزش رشد داشته است.(باشگاه خبرنگاران)

سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک اظهار کرد: در مجموع آمار تجارت غیر نفتی کشور در رویه‌های صادرات و واردات در ششمین ماه سال ۱۴۰۰ از لحاظ وزنی ۱۹ میلیون و ۸۴۱ هزار تن به ارزش ۱۰ میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار بوده که سهم صادرات در این ماه (۳۱ روز)، ۱۴ میلیون و ۵۲۲ هزار تن به ارزش چهار میلیارد و ۱۴۵ میلیون دلار است که نسبت به صادرات کشور در شهریور ماه سال ۹۹ از لحاظ وزنی ۷۵ درصد و از لحاظ ارزش نیز رشد ۵۶ درصدی داشته است.

او در رابطه با آمار تجارت افزود: صادرات کشور در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه امسال با رشد ۱۰۳ درصدی در وزن و ۲۵ درصدی در ارزش همراه بوده است.

لطیفی در خصوص مقاصد کالا‌های ایرانی در شهریور ماه گفت: ترکیه با پنج میلیون و ۸۳۹ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۲۰۲ میلیون دلار با رشد یک هزار و ۵۱۲ درصدی در وزن و ۵۵۳ درصدی در ارزش نسبت به ماه گذشته و رشد یک هزار و ۴۲۰ درصدی در وزن و ۶۹۶ درصدی در ارزش نسبت به شهریور سال گذشته در رتبه نخست قرار گرفت.

وی افزود: بعد از ترکیه، عراق با یک میلیون و ۸۶۳ هزار تن کالا به ارزش ۶۷۷ میلیون دلار با رشد ۳۰ درصدی در وزن و ۱۹ درصدی در ارزش نسبت به شهریور سال ۹۹ و رشد ۷۲ درصدی در وزن و ۸۶ درصدی در ارزش کالا‌های صادراتی ایران نسبت به مرداد ماه در رتبه دوم قرار دارد. چین که در ماه‌های گذشته در رتبه نخست مقاصد صادراتی ایران قرار داشت در شهریور ماه با دو میلیون و ۵۰۹ هزارتن به ارزش ۶۶۸ میلیون دلار در رتبه سوم قرار گرفت، صادرات کشورمان به چین در شهریور رشد ۱۱ درصدی در وزن و کاهش یک درصدی در ارزش را نسبت به شهریور سال ۱۴۰۰ داشته است، اما نسبت به مرداد ماه امسال ۳ درصد در وزن رشد و ۵۶ درصد در ارزش کاهش داشته است.

لطیفی در این‌خصوص افزود: امارات هم با ۸۰۷ هزار تن کالا به ارزش ۳۳۱ میلیون دلار با کاهش ۳۳ درصدی در وزن و ۱۲ درصدی در ارزش نسبت به شهریور ۹۹ و رشد ۱۱۵ درصدی در وزن و ۱۶ درصدی در ارزش نسبت به ماه گذشته در رتبه چهارم قرار گرفت و در نهایت افغانستان با ۳۵۱ هزار تن خرید کالا از ایران به ارزش ۱۴۴ میلیون دلار در شهریور ماه امسال نسبت به شهریور سال قبل ۵۰ درصد در وزن و ۳۹ درصد در ارزش کاهش داشته و نسبت به ماه قبل ۳ درصد در وزن کاهش و ۱۳ درصد در ارزش افزایش را شاهد بودیم.

سخنگوی گمرک درمورد میزان واردات در ششمین‌ماه سال بیان کرد: در ۳۱ روز شهریور ماه امسال پنج میلیون و ۳۱۹ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار به صورت ترخیص قطعی وارد کشور شد که نسبت به واردات در شهریور ماه سال ۹۹ از لحاظ وزن ۹۲ درصد و از لحاظ ارزش ۱۰۷ درصد رشد داشته است. اما در مقایسه با مرداد ماه ۱۴۰۰ رشد ۳۰۶ درصدی در وزن و ۲۱۶ درصدی در ارزش را نشان می‌دهد؛ که این امر با اهتمام دولت سیزدهم و هماهنگی‌های صورت گرفته برای تامین نیاز‌های اساسی و ضروری کشور صورت چشم گیری در شهریور ماه داشته است.

او در خصوص کشور‌های مبدا خرید کالا‌های وارداتی کشورمان گفت: امارات با یک میلیون و ۴۸۵ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۹۱۴ میلیون دلار نسبت به مرداد ماه رشد ۳۰۳ درصدی در وزن و ۱۶۹ درصدی در ارزش و نسبت به شهریور سال قبل ۲۵۴ درصد در وزن و ۱۴۲ درصد در ارزش رشد داشته است. چین با ۴۱۸ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۳۳ میلیون دلار نسبت به ماه قبل رشد ۲۲۹ درصدی در وزن و ۲۰۱ درصدی در ارزش را تجربه کرده است.

به گفته این مقام مسئول ترکیه با ۵۴۰ هزار تن کالا به ارزش ۶۴۱ میلیون دلار رشد ۷۳ درصدی در وزن و ۷۶ درصدی در ارزش صادرات به ایران را نسبت به مردادماه را داشته، سوئیس با ۳۷۱ هزارتن کالا به ارزش ۳۲۸ میلیون دلار نسبت به مرداد ماه رشد یک هزار و ۷۵۰ درصدی در وزن و ۸۹۳ درصدی در ارزش را به خود اختصاص داده است و آلمان با ۴۴ هزار تن کالا به ارزش ۲۳۷ میلیون دلار کاهش ۸۱ درصدی در وزن و رشد ۳۵ درصدی در ارزش کالا‌های معامله شده برای بازار ایران را نسبت به مرداد ماه داشته است.

لطیفی درخصوص کالا‌های عبوری از ایران در ششمین ماه سال گفت: در شهریور ماه امسال یک میلیون و ۱۲۹ هزار تن کالا‌ی خارجی از مسیر ایران عبور کرده است که نسبت به کالای عبوری از کشورمان در مرداد ماه ۱۶ درصد رشد و نسبت به شهریور ۹۹ رشد ۶۳ درصدی داشته است و این میزان کالای عبوری از ایران ببشترین حد نصاب در ماه‌های اخیر است.

برای مشاهده آمار صادرات 1400 و واردات از لینک( آمار صادرات 1400 ) استفاده کنید.

پایگاه خبری تحلیلی خبر با تو

طراحی سایت در رشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا