جهان
موضوعات داغ

گفتگوی تلفنی رئیس‌جمهور آمریکا و رئیس‌جمهور چین

گفتگوی تلفنی رئیس‌جمهور آمریکا و رئیس‌جمهور چین

یکی از مقام‌های ارشد آمریکایی با اعلام این که روسای جمهوری ایالات متحده و چین بر ضرورت اجتناب از تبدیل شدن رقابت بین دو کشور به درگیری صحبت کردند، گفت: بایدن در تماس تلفنی با همتای چینی خود گفتگویی ۹۰ دقیقه‌ای داشت.

ایسنا: یکی از مقام‌های ارشد آمریکایی با اعلام این که روسای جمهوری ایالات متحده و چین بر ضرورت اجتناب از تبدیل شدن رقابت بین دو کشور به درگیری صحبت کردند، گفت: بایدن در تماس تلفنی با همتای چینی خود گفتگویی ۹۰ دقیقه‌ای داشت.

به نقل از خبرگزاری رویترز، روابط بین واشنگتن و پکن در پایین‌ترین سطح خود در چند دهه گذشته قرار گرفته و این تنها دومین تماس تلفنی بین جو بایدن، رئیس آمریکا و شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین از زمان به قدرت رسیدن بایدن در ژانویه سال جاری میلادی محسوب می‌شود.

در بیانیه کاخ سفید نیز آمده است که دو طرف یک گفتگوی استراتژیک و گسترده در زمینه‌های زیادی داشتند که منافع مشترک دو کشور، ارزش‌ها و دورنمای آن مدنظر قرار گرفت.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین اعلام کرد، گفتگوی دو طرف درباره مسائل اقتصادی، تغییرات جوی و کرونا بود.

رسانه‌های دولتی چین نیز گزارش کردند که این گفتگو، عمیق و موثر بود و در عین حال، رئیس جمهوری چین نیز اعلام کرد سیاست آمریکا درباره چین باعث شده است تا مشکلات زیادی در روابط دو کشور به وجود بیاید.

این رسانه چینی همچنین گزارش کرد دو طرف همچنین بر حفظ تماس منظم با یکدیگر توافق کرده و همچنین خواستار تشکیل تیم‌های کاری برای افزایش ارتباطات شدند.

نشست‌ها در سطح عالی بین دو کشور از زمان نخستین گفتگوی تلفنی بین روسای جمهوری چین و آمریکا در فوریه سال جاری میلادی باعث شده است تا یکسری پیشرفت‌ها در زمینه مسائل تغییرات جوی، حقوق بشری و شفاف‌سازی منشا کرونا ایجاد شود.

در بیانیه کاخ سفید نیز همچنین آمده است بایدن به منافع آمریکا درباره صلح و ثبات و پیشرفت منطقه هند- پاسیفیک و سطح جهانی تاکید کرد و دو طرف همچنین درباره مسئولیت پذیری دو کشور برای تضمین این مساله که رقابت بین دو طرف نباید به درگیری منجر شود گفتگو کردند.

طراحی سایت در رشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا