جهان
موضوعات داغ

چه کسی رهبر افغانستان خواهد شد

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست پیش بینی کرد که چه کسی رهبر افغانستان خواهد شد.

ایسنا: روزنامه آمریکایی واشنگتن پست پیش بینی کرد که چه کسی رهبر افغانستان خواهد شد.

واشنگتن پست در گمانه زنی از رهبر آتی افغانستان نوشت: عبدالغنی برادر، رهبر جنبش طالبان که پس از تقریباً ۲۰ سال تبعید به افغانستان بازگشته، ممکن است پس از سقوط رژیم قبلی، رهبری این کشور را بر عهده بگیرد.

این روزنامه می نویسد ملا برادر با داشتن نفوذ سیاسی قابل توجهی که در سالهای تبعید وی شکل گرفته به شهر قندهار افغانستان بازگشته است. توماس روتیگ، دیپلمات سابق و تحلیلگر آلمانی با سابقه طولانی در افغانستان به واشنگتن پست گفت یکی از عواملی که ممکن است به نفع رهبر طالبان باشد تجربه او در زندان پاکستان است.

به گفته وی ، سال های زندان عبدالغنی برادر در پاکستان “مشروعیت سیاسی” وی را افزایش داده است. این کارشناس توضیح داد، بسیاری طالبان را دست نشانده پاکستان و در خدمت منافع این کشور می دانند. اما به احتمال زیاد زندانی شدن ملا برادر به او امکان می دهد تصویر شخصی را ایجاد می کند که از دستورات پاکستانی ها اطاعت نکرده و مستقل عمل می کند.

علاوه بر این، ملا برادر بود که در جریان مذاکرات با مقامات آمریکایی در دوحه در سال ۲۰۲۰ رهبری هیئت طالبان را بر عهده گرفت و شخصاً با مایک پامپئو، وزیر خارجه وقت آمریکا دیدار کرد.

روتیگ گفت که او خود را به عنوان سیاستمداری معرفی کرده است که می تواند در مقایسه با طالبان ستیزه جو، عملکرد معتدل تری داشته باشد. این کارشناس می گوید: به نظر می رسد که ملا برادر نفوذ زیادی در دولت جدید طالبان داشته و از نقش بزرگی برخوردار باشد .

واشنگتن پست می نویسد هزاران افغان از ملا برادر که با همراهی یک کاروان بزرگ از جیپ خای سفید رنگ به خانه رسید، استقبال کردند. با این حال هنوز نمی توان پیش بینی کرد که آیا او واقعاً قادر خواهد بود قدرت را در دستان خود تثبیت کند یا خیر. علاوه بر این هنوز مشخص نیست که رهبر جنبش طالبان قصد دارد چه مسیری را دنبال کند؟

ملا برادر رهبر و فرمانده نظامی طالبان است. او معاون و دوست نزدیک ملا محمد عمر، رهبر سابق طالبان و رئیس شورای کویته بوده است. وی در اواخر دهه ۱۹۹۰ ملا برادر به عنوان نماینده طالبان بر چندین استان در افغانستان حکومت کرد. در سال ۲۰۰۲ پس از حمله ایالات متحده به افغانستان و سرنگونی رژیم طالبان ، از استان زادگاه خود اورزوگان به کراچی پاکستان فرار کرد. در سال ۲۰۱۰ ملا برادر در نتیجه عملیات مشترک اطلاعات پاکستان و سیا دستگیر شد. در سال ۲۰۱۸ او پس از چندین سال زندان آزاد شد.

طراحی سایت در رشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا