جهان
موضوعات داغ

استقبال روسیه از سخنرانی روز تحلیف رئیس‌جمهور

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به سخنرانی مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید ایران اعلام کرد، مسکو از مذاکره بین کشورهای منطقه کاملا حمایت می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دیپلمات ارشد روسیه مستقر در وین اتریش به بخش‌هایی از سخنرانی آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف واکنش نشان داد و از تاکید رئیس‌جمهور ایران بر لزوم مذاکره در منطقه استقبال کرد.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با انتشار یک توییت درباره سخنرانی آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید ایران در مجلس شورای اسلامی با محوریت سیاست خارجی واکنش نشان داد. 

 آیت الله سید ابراهیم رئیسی ۱۴ مردادماه ۱۴۰۰ (دیروز) در سخنرانی خود در مراسم تحلیف ریاست جمهوری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: «قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه، امنیت‌ساز است. ظرفیت‌های منطقه ای ایران، حامی صلح و ثبات در کشورهاست و صرفاً برای مقابله با تهدید قدرت‌های سلطه‌گر و ظالم، به کار گرفته می‌شود».

رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: «بحران‌های منطقه، باید از طریق گفت‌وگوهای واقعیِ «درون‌منطقه‌ای» و بر اساسِ تأمینِ حقوقِ ملت‌ها، حل‌وفصل شود. من، دست دوستی و برادری به سوی همه کشورهای منطقه بخصوص همسایگان دراز می‌کنم». 

آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از این سخنرانی تصریح کرد: «سیاست فشار و تحریم، موجب انصراف ملت ایران از پیگیری حقوق قانونی خود از جمله حق توسعه، نخواهد شد. تحریم‌ها علیه ملت ایران باید لغو شوند و هر «طرح دیپلماتیک» که این هدف را محقق کند، مورد حمایت ماست.

رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران همچنین افزود: «جمهوری اسلامی ایران، کشورها و ملت‌های همسایه را خویشاوند خود می‌داند و مهم‌ترین و اصلی‌ترین اولویت سیاست خارجی خود را، ارتقاء روابط با کشورهای همسایه‌ی خود دانسته و خواهان عزت و اعتلای آنهاست. جهان، در حال دگرگونی است و تأمینِ منافعِ ملت‌ها، منوط به درکِ جهان ِجدید و «تعاملِ راهبردی» با «قدرت‌هایِ نوظهور» است و سیاست خارجیِ موفق، سیاستِ خارجیِ متوازن می‌باشد».

محورهای مطرح شده آیت‌الله رئیسی در حوزه سیاست خارجی دولت جدید ایران، مورد استقبال میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین قرار گرفت.

این دیپلمات ارشد روس در توییتر نوشت: «روسیه کاملا از مذاکره در منطقه حمایت می‌کند و مدافع آن است. ما آماده‌ایم تا آنجا که می‌توانیم این روند را تسهیل کنیم».

طراحی سایت در رشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا