جهان

وزیر خارجه عربستان: پرونده خاشقجی تکرار نمی‌شود

وزیر خارجه عربستان روز سه شنبه تأکید کرد که کشورش اطمینان می‌دهد آنچه در پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی اتفاق افتاد، تکرار نشود.

به گزارش ایسنا، به نقل از سی‌ان‌ان، فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان در سخنانی پیش از مشارکت در نشست مجمع امنیتی “آسپن” با اشاره به پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منقد سعودی که در کنسولگری کشورش در ترکیه کشته و جسدش مثله شد، گفت: اطمینان دارم که چنین اتفاقی دیگر در عربستان رخ نخواهد داد.”

وی ادامه داد: “عربستان سعودی از طریق نهادهای خود تضمین می‌کند که چنین خطاهایی از سوی سرویس‌های اطلاعاتی دیگر رخ نخواهد داد”.

درخصوص روابط ریاض با دوحه که تا پیش از نشست “العلا” دچار تنش بود نیز الفرحان تاکید کرد که روابط عربستان با قطر “بسیار خوب” است.

وی افزود: “ما به همکاری در زمینه برخی موضوعات و تقویت شورای همکاری خلیج (فارس) ادامه می‌دهیم” و خاطرنشان کرد که ریاض و دوحه در چند موضوع با هم همکاری می‌کنند.

وزیر خارجه عربستان در رابطه با روابط کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز گفت که توافق “العلا” منجر به حل اختلافات شد و کارآیی آن را در تقویت وحدت همکاری‌های خلیج فارس ثابت کرد.

عربستان سعودی و قطر به همراه مصر ، امارات و بحرین ابتدای سال جاری میلادی در جریان اجلاس شورای همکاری خلیج فارس که در شهر العلاء عربستان برگزار شد، توافقنامه سازش را امضا کردند.

این نشست پایانی برای بحران دیپلماتیک بین چهارکشور مذکور با قطر و بازگشت روابط به حالت عادی بود.

وزیر خارجه عربستان همچنین در خصوص فلسطین و توافقنامه های عادی سازی روابط با اسرائیل موسوم به “توافق ابراهیم” گفت: “صلح یک انتخاب استراتژیک برای اعراب است. ما همیشه گفته‌ایم بر روی راه حلی جامع برای مسئله فلسطین کار می کنیم. “

وی در ادامه گفت: “ما معتقدیم که توافقنامه‌های ابراهیم نقش مثبتی در ارتقاء روابط بین کشورهای منطقه ایفا کرد”.

این مقام سعودی افزود: “ما باید با یافتن راهی برای رسیدن به راه حلی برای مسئله فلسطین بر این اساس کار کنیم”. 

طراحی سایت در رشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا