خبر مهم
موضوعات داغ

توافق هسته‌ای به شکل اولیه آن هیچ جایگزین دیگری ندارد

 برجام باید در شکل اولیه آن احیا شود و برخی سخنان درباره آغاز از صفر مذاکرات یا انعقاد توافقی جدید، تنها یک خیال پردازی و غیر واقع بینانه است.

خبرگزاری تسنیم: نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: برجام باید در شکل اولیه آن احیا شود و برخی سخنان درباره آغاز از صفر مذاکرات یا انعقاد توافقی جدید، تنها یک خیال پردازی و غیر واقع بینانه است.

“میخائیل اولیانوف” نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، از جمله در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو اعلام کرد که تاریخ دقیق از سر گیری مذاکرات مربوط به توافق هسته‌ای با ایران هنوز مشخص نیست، ولی قطعاً پس از مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید ایران ( 5 آگوست/14 مرداد ماه) خواهد بود.

اولیانوف ادامه داد: «زمان شروع دور هفتم مذاکرات را فقط می توان حدس زد، برخی کارشناسان می‌گویند در نیمه آگوست (شهریور ماه) و برخی دیگر معتقدند که مذاکرات ممکن است حتی در ماه سپتامبر از سر گرفته شود.»

این دیپلمات یادآور شد که دولت جدید ایران ممکن است که مواضع تهران در خصوص برخی مسائل مورد بررسی پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اصلاح کند. ولی مشخص نیست چه تغییراتی صورت بگیرد.»

نماینده روسیه تأکید کرد که برجام فقط می‌تواند به شکل اولیه آن احیا شود و توافق جدیدی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران غیرممکن است. وی توضیح داد: «از دیدگاه طرف روسی احیای توافق هسته‌ای به شکل اولیه آن هیچ جایگزین دیگری ندارد. تمامی گفته ها درباره آغاز مذاکرات از صفر یا انعقاد توافقی جدید، تنها یک خیالردازی است. اگر چنین راهی در پیش گرفته شود، مذاکرات به این زودی‌ها یا هرگز به پایان نخواهد رسید. ما باید واقع بین باشیم و حقیقت آن است که وظیفه اصلی از سر گیری مذاکرات در کوتاهترین زمان ممکن بدون هیچ بهانه‌ای است.»

اولیانوف با اشاره به اینکه اظهارات تحریک آمیز علنی برخی شرکت کنندگان در مذاکرات در وین بیش از پیش تحریک آمیز و عصبی شده است، افزود: «آمریکایی‌ها از یک سو می گویند که علت به تعویق افتادن مذاکرات را درک می کنند و از سوی دیگر سخنانی از واشنگن به گوش می رسد که در صورت تأخیر طولانی، بازگشت به برجام دیگر معنای خود را از دست خواهد داد. البته ما امیدواریم که این موضع گیری صرفاً تلاشی برای سوق دادن ایران به سمت تصمیم گیری سریعتر باشد.»

به گفته وی، ایران بیش از گذشته از اجرای تعهدات اولیه خویش در چارچوب برجام خودداری می‌کند که دلیل آن عدم لغو تحریمها علیه تهران است. وی ادامه داد: «هرچند این تصمیم تا حدودی غیرمنطقی به نظر می رسد، برای اینکه در صورت دستیابی به توافق، این اقدامات باید دوباره معکوس شوند و هرچه این انحراف از توافقات اصلی بیشتر شود، زمان بیشتری طول خواهد کشید تا تحریم‌های ضدایرانی لغو گردد.

اولیانوف در پاسخ به این سئوال که ارزیابی روسیه در خصوص افزایش ذخایر اورانیوم غنی سازی شده در ایران چیست و آیا این مسئله تهدیدی برای روسیه محسوب نمی شود، گفت: «مسلماً ما از این مسئله استقبال نمی‌کنیم، ولی این هم درست نیست که گفته شود این اقدام ایران “تهدید” یا “خطری” برای روسیه در پی خواهد داشت.»

طراحی سایت در رشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا