علم و فناوری
موضوعات داغ

طرح «صیانت از فضای مجازی» جامع نیست

حسن محمدیاری در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در مخالفت با اصل ۸۵ شدن طرح صیانت ازحقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی، گفت: صیانت به معنای نگهداری است و معنای کاربران هم در قانون پیش بینی شده و مشترکان و مردم هستند. پس اگر مجلس به دنبال حفظ حقوق مردم در فضای مجازی است، باید دغدغه های آنان را هم لحاظ کند.

وی بیان کرد: مردم خودشان تشخیص می دهند در فضای مجازی از چه مطالبی استفاده کنند و امروز می بینیم که با مطرح شدن این طرح عده زیادی به نمایندگان مراجعه می کنند و از این طرح ابراز نگرانی می کنند.

نماینده مردم تالش در مجلس تصریح کرد: در حال حاضر فضای مجازی یکی از بسترهای مهم برای کسب و کار شده و بسیاری از محدودیت‌هایی که در این طرح آمده است، به کسب و کارها و خود اشتغالی مردم لطمه می زند.

محمدیاری ادامه داد: ۷۰ درصد این طرح تغییر پیدا کرده که نشان می دهد این طرح جامع نیست. همچنین در این طرح به پلتفرم های خارجی ۴ ماه فرصت داده شده تا دفاتر خود را در ایران دایر کنند که با وجود تحریم ها این امکان وجود ندارد و اگر هم دفاتر خود را در ایران دایر نکنند، فیلتر می شوند که می تواند مشکلاتی را برای مردم ایجاد کند.

وی افزود: بنده معتقدم باید در قالب لایحه و به صورت کاملاً کارشناسی شده این موضوع ساماندهی شود و رضایت مندی مردم را هم باید به همراه داشته باشد. در این طرح بنگاه های خصوصی تعامل و مشورت نشده است. قطعا با اقدامات سلبی نمی توان کاری را انجام داد. فضای مجازی هم فرصت و هم تهدید است و ما باید از فرصت های آن استفاده کنیم و نباید با آن سلبی برخورد کنیم.

نماینده مردم تالش در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنده معتقدم که باید این موضوع در قالب یک لایحه جامع به مجلس ارائه شود و سپس مورد بررسی قرار گیرد. الان در فضای مجازی حدود ۹۰۰ هزار کسب و کار شخصی وجود دارد که بستر کار آنان بیشتر در تلگرام، واتساپ و اینستاگرام است و ما اگر این بستر را ببندیم، مردم دچار مشکل می شوند و ما نباید بستر خوداشتغالی را از مردم بگیریم.

محمدیاری گفت: البته معتقدم باید چارچوبی برای فضای مجازی فراهم شود تا افراد سوءاستفاده گر نتوانند از این فضا به نفع خودشان استفاده کنند.

طراحی سایت در رشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا