دیگر
موضوعات داغ

مرغ ۱۰۰هزار تومانی؛ از شایعه تا واقعیت

روزنامه اعتماد: در هفته‌هاي اخير قيمت مرغ بار ديگر روند صعودي به خود گرفت و ادامه مشكلات مرغداران موجب شد تا برخي قيمت مرغ را براي آينده تا ۱۰۰ هزار تومان پيش‌بيني كنند، اما آيا بايد منتظر قيمت نجومي براي اين كالا بود؟ در ميان فرآورده‌هاي پروتئيني، مرغ يك كالاي استراتژيك محسوب مي‌شود. به دليل اينكه كمترين قيمت را در سبد خانوار دارد. هر چند در يك سال اخير قيمت مرغ به صورت چند نرخي درآمده و از 24500 تومان تا 40000 هزار تومان نيز در نوسان است؛ اما نسبت به قيمت 150 تا 250 هزار توماني انواع محصولات دامي، به‌صرفه‌تر است و از اين رو، سهم بالاتري در سبد خانوار دارد.

با اين حال، هشدار نسبت به افزايش قيمت اين محصول تا سطح 100 هزار تومان در هر كيلو، نگراني بزرگي را در سطح جامعه به وجود مي‌آورد. در حال حاضر دولت يارانه توليد مرغ كه همان ارز ۴۲۰۰ توماني است را اول به زنجيره يعني تجار براي واردات نهاده‌هاي دامي پرداخت مي‌كند كه سال‌ها تجربه نشان داده همواره دچار انحراف شده و مشكلات زيادي را ايجاد كرده است. اما آيا پرداخت يارانه به مصرف‌كننده شرايط بازار را تغيير مي‌دهد؟

مرغداران مي‌گويند حذف ارز دولتي براي واردات نهاده‌هاي دامي باعث كاهش فروش آنها مي‌شود چون قيمت نهايي مرغ بالا مي‌رود، اما با توجه به اينكه اين نرخ ارز عملا به شكل درستي به دست مرغداران نمي‌رسيد حذف آن در درازمدت قابل قبول است.

محمد يوسفي، رييس انجمن توليدكنندگان مرغ گوشتي در واكنش به اخباري كه طي روزهاي گذشته درخصوص مرغ ۱۰۰ هزار توماني مطرح شده به «اعتماد» گفت: اين دست از اخبار در حد شايعه است و اصلا اخبار موثق و معتبري نيستند و موضوع كمبود نهاده‌هاي دامي هم كه به اين موضوع ارتباط داده شده مشكل امروز و ديروز اين صنف نيست. هر چند طي سال‌هاي اخير براي صنعت دام و طيور كشور مشكلات اساسي ايجاد كرده است.
ترخيص نهاده‌هاي دامي موجود در بنادر سرعت گرفت.

او ادامه داد: در حال حاضر مقاديري نهاده دامي در بنادر موجود است كه دستور ترخيص آن هم داده شده تا براساس سهميه بازارگاه و شركت پشتيباني دام عرضه شود البته اگر امروز نگراني وجود دارد براي بعد از اين عرضه‌هاست و اگر اين ميزان به اتمام برسد دولت بايد همت كند تا دام و طيور با مشكل مواجه نشوند.

يوسفي با بيان اينكه مرغداران بيشتر نهاده‌هاي خود را از بازار آزاد تهيه مي‌كنند، افزود: سهميه‌هاي دو ماه قبل هنوز عرضه نشده و در نتيجه مرغداران در مضيقه هستند.

او افزود: قيمت مصوب مرغ زنده ۱۷ هزار تومان و قيمت مصوب مرغ گرم ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است اما فقط ميادين ميوه و تر‌بار مرغ را به اين قيمت عرضه مي‌كنند و در فروشگاه‌هاي سطح شهر، قيمت بالاتر از اين ميزان و بسته به نقاط مختلف بيش از ۳۰ هزار تومان است، با اين قيمت نهاده‌ها اصلا قيمت مرغ به صرفه نيست و مرغداران ناچارند قيمت‌ها را بالا ببرند.

يوسفي افزود: اگر نهاده‌ها با ارز آزاد و نيمايي وارد شود قيمت مرغ هم بالا مي‌رود و از سوي ديگر بايد به فكر طبقات آسيب‌پذير جامعه نيز بود كه نمي‌توانند پروتئين ديگري جايگزين مرغ كنند.

طراحی سایت در رشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا