علم و فناوری
موضوعات داغ

کشف سیارات نامرئی به اندازه زمین در فضا

اسپوتنیک: ستاره شناسان شواهد جدیدی برای سیارات سرکش کشف کرده اند که به جای چرخش به دور ستاره های اصلی خود، آزادانه در فضا پرواز می کنند.

در مقاله ای منتشر شده در نشریه اطلاعیه های ماهانه انجمن ستاره شناسی سلطنتی “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”، ستاره شناسان چهار نامزد جدید پیدا کردند که جرم آنها قابل مقایسه با جرم سیارات سنگی مشابه زمین است.

محققان داده های به دست آمده در سال ۲۰۱۶ را طی مأموریت دو ماهه کا-۲ تلسکوپ فضایی کپلر ناسا، که ستاره ها را در منطقه ۳.۷ درجه برآمدگی (جز ll بیضوی روشن مرکزی) کهکشان مشاهده کرده است، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها هنگامی که یک جسم نامرئی نوری ستاره های پس زمینه و کهکشان را تحریف می کند، در حالی که به طور همزمان روشنایی آنها را افزایش می دهد، ۲۷ سیگنال میکرو لنز گذرا پیدا کردند.

مدت زمان وقایع از یک ساعت تا ۱۰ روز با چهار سیگنال کوتاه مربوط به اجرام به اندازه زمین متغیر بود.

سیگنال های کوتاه با سیگنال های طولانی تر همراه نیستند، که می تواند نشان دهنده وجود یک ستاره اصلی باشد. بنابراین، رویدادها می توانند به سیاره هایی که پرواز آزادانه دارند اشاره کنند. چنین اجسامی ممکن است در ابتدا در ابر سیاره ای قبل از اینکه توسط نیروی جاذبه سیارات سنگین تر دیگر پرتاب شود شکل گرفته باشند.

تقریباً از هر یک میلیون ستاره کهکشان راه شیری در هر زمان مورد ریزنمایش قرار می گیرند، اما تنها چند درصد از این حوادث ناشی از سیارات است. اگرچه تلسکوپ کپلر ابزار خوبی برای مشاهده ریزنمایش در یک زمینه متراکم از اشیا در مرکز کهکشان نبود، اما محققان از نرم افزار جدیدی برای پردازش داده های نورسنجی استفاده کردند، که به این ترتیب هم می توان رویدادهای شناخته شده ریزنمایش و هم موارد جدید را تشخیص داد.

طراحی سایت در رشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا