فرهنگیگیلانمذهبی

تنها استاندار شهید کشور کیست؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، شهید علی انصاری تنها استاندار شهید کشور در 29 خرداد سال 1323 در رودسر به دنیا آمد؛ وی سال 1340 وارد دبیرستان نظام و در سال 1342 وارد دانشگاه افسری شد.

شهید انصاری به دلیل تبلیغات مذهبی از آنجا اخراج شد و در همان سال به شغل معلمی روی آورد و در سال 1353 برای ادامه تحصیلات تکمیلی به آمریکا رفت و در آنجا به ادامه فعالیت‌های مذهبی و سیاسی خود پرداخت.

وی در آن مدت به‌عنوان دبیر و سخنران اتحادیه دانشجویان مسلمان آمریکا و کانادا برگزیده شد همچنین در سفرهایی که به لبنان داشت با امام موسی صدر و شهید مصطفی چمران آشنا شد و در آنجا آموزش جنگ‌های پارتیزانی را فرا گرفت.

شهید انصاری پس از پیروزی انقلاب به ایران آمد و به‌عنوان معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان و پس از آن به‌عنوان استاندار گیلان آن منصوب شد.
 
حمیده دانش کاظمی همسر شهید علی انصاری در آستانه سالگرد تنها استاندار شهید کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شهید انصاری از بدو تولد کودکی بسیار فعال و متفاوت بود؛ وی پس از اتمام پایه نهم در شهرستان رودسر به تهران مهاجرت می‌کند.

همسر استاندار اسبق گیلان عنوان داشت: وی پس از آن در دانشگاه افسری تحصیل می‌کند و در آن روزها شهید علی انصاری با روزهای ابتدایی انقلاب اسلامی مواجه بود.

وی افزود: به شهید علی انصاری دستور داده می‌شود که به بازار تهران برود و در صورت تجمع بازاریان به آن‌ها تیراندازی کند که شهید انصاری به بازار رفت و با تجمع مردم روبه‌رو شد که به سمت جایی که او بود می‌آمدند. 

دانش کاظمی گفت: شهید انصاری با اسلحه به کرکره مغازه‌ها کشید و مردم به واسطه صدایی که مانند رگبار بود از محل دور شدند و بعد از برگشت به پایگاه نظامی اعلام کرد که در آن منطقه خبری از خیل مردم نبود.

همسر تنها استاندار شهید کشور تصریح کرد: در یکی از روزها فردی که برای فروختن سیگار در چهارراه مستقر بود زمانی که به فرمان امام خمینی(ع) عزای عمومی اعلام شد پرچم سیاهی را در کنار بساط خود داشت.

وی افزود: افسری که با شهید انصاری همراه بود به فرد دستور داد تا پرچم سیاه را بردارد و زمانی که با سرپیچی او مواجه شد به او شلیک کرد و شهید انصاری با دیدن این صحنه از نظام بیرون می‌آید و در رشته ریاضی مشغول به تحصیل شد.

دانش کاظمی گفت: شهید انصاری از نادر کسانی بود که با داشتن فوق لیسانس در زمان استقرار در آمریکا به او کلاس برای تدریس داده بودند و یک دفتر خاص داشت اما چون در طول کلاس‌ها به تبلیغ می‌پرداخت بیش از دو ترم به او کلاس ندادند.

وی بیان کرد: در همین زمان شهید علی انصاری در حال تحصیل بود و حتی بر روی فرمول‌هایی کار می‌کرد که به گفته دوستش مناسب ناسا بود؛ پس از گذراندن مراحل تحصیلی دانشگاه آمریکا از شهید انصاری برای دفاع از رساله‌اش دعوت به عمل آورد.

همسر استاندار اسبق گیلان با بیان اینکه شهید انصاری هیچ گونه وابستگی مادی به دنیا نداشت گفت: بنده در خانواده‌ای مرفه و دارای موقعیت اجتماعی خوب در تهران به دنیا آمدم.

دانش کاظمی ابراز داشت: با این وجود پس از شهادت شهید انصاری و با گذشت 9 سال از زندگی مشترکمان جهیزیه‌ام را به خانه آوردم چرا که شهید انصاری چشم داشت مادی نداشت و راضی به تهیه اسباب زندگی از سوی خانواده همسر نبود.

وی افزود: در یکی از عکس‌های شهید انصاری او در حین سخنرانی کت بسیار بزرگی را به تن دارد که مال خودشان نیست؛ یکی از دوستانش گفت شهید انصاری زمانی که برای سخنرانی به شهر ما آمد قبل از سخنرانی پیرمردی نزد او آمد و گفت که شرایط مالی بسیار بدی دارد.

دانش کاظمی گفت: شهید انصاری زمانی که دید پول نقدی در جیب کتش ندارد آن کت گران‌قیمت را به پیرمرد داد و دوست شهید انصاری که این صحنه را می‌بیند کت خود را به وی می‌دهد که پس از سخنرانی انصاری کت را به او برمی‌گرداند.

همسر استاندار اسبق گیلان افزود: این افراد تافته جدا بافته نبودند تنها به دنیا وابستگی نداشتند؛ شهید انصاری در زمان شهادتش ماشین شخصی نداشت و تنها پدر بنده برای من یک خودرو پیکان تهیه کرده بود.

وی با بیان اینکه شهید انصاری بیان و معلومات بسیار خوبی داشت گفت: در زمان استقرار ما در آمریکا هر هفته جلساتی در منزل ما برگزار می‌شد و به گفته دوستان شهید انصاری تا پیش از آن نفرات این سخنرانی‌ها به 10 نفر می رسید که پس از ورود شهید انصاری به هزار نفر رسید.

 همسر تنها استاندار شهید کشور خاطرنشان کرد: در زمانی که در آمریکا مستقر بودیم شهید انصاری دبیر انجمن اسلامی آمریکا بود و بنی صدر نیز دبیری انجمن اسلامی اروپا را برعهده داشت.

دانش کاظمی عنوان داشت: تنها استانداری که در مقابل بنی صدر ایستاد شهید انصاری بود به گونه‌ای که در جلسه مجمع استانداران کشور بنی صدر خطاب به جمع گفت اینجا یا جای من و یا جای انصاری است.

همسر استاندار اسبق گیلان ابراز داشت: در این زمان شهید انصاری در جواب گفت این جا جلسه استانداران بوده و جلسه ریاست جمهوری نیز نیست و شما باید تشریف ببرید که بنی صدر برخاست و با هواپیما تهران برگشت.

وی با اشاره به حمله منافقان در رشت گفت: در زمان استانداری شهید انصاری بنده معاون دبیرستان فروغ رشت بودم و در آن زمان که منافقان به خیابان‌ها حمله کردند در مدرسه را فرو ریختند و من به راه همکاران یک روز در مدرسه حبس بودیم.

همسر تنها استاندار شهید کشور خاطرنشان کرد: در این حمله قرار بر این بود که در رشت کشتار و خون و خونریزی به راه بیفتد و شعار منافقان این بود که «پرچم سرخ شوروی در میدان شهرداری رشت» و با این تفکر به میدان آمده بودند.

دانش کاظمی عنوان کرد: آقای انصاری جوبنی مسئول دفتر شهید انصاری نقل می‌کند که در آن روز شهید انصاری به اتاق خود رفته و به حضرت ولی عصر (عج) متوسل می‌شود و پس از آن مناجات‌ها راهکار مناسبی را برای دفع این حمله منافقان ارائه می‌دهد.

به گزارش تسنیم، یک هفته پس از انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در 15 تیر سال 1360 شهید علی انصاری استاندار وقت گیلان به همراه معاون عمرانی وی شهید علیرضا نورانی هنگام رفتن به محل کارشان در خیابان لاکانی رشت ترور شدند و به شهادت رسیدند.

 شهید علی انصاری تنها استاندار شهید کشور است؛ وی تا پیش از شهادتش 8 بار هدف ترور منافقان کوردل قرار گرفت و هر بار به کار خود ادامه داد.

طراحی سایت در رشت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا